Благородништво: Разлика помеѓу преработките

Додадени 403 бајти ,  пред 3 години
→‎Поврзано: дополнување
(дополнување)
(→‎Поврзано: дополнување)
 
Благородништвото во [[Европа]] својот врв го доживеало во периодот од [[среден век|средниот]] век до крајот на XVIII век. Своите привилегии благородништвото постепено ги изгубило по [[Француска револуција|Француската револуција]]. Во технолошки развиениот свет се покажало дека системот на граѓанско [[образование]] во [[индустрија]]та, [[наука]]та и власта, е поконкурентно.Оттогаш, со текот на времето, во речиси сите европски земји, благородништвото го изгубило статусот на повластен општествен слој.
 
==Благородништвото како тема во уметноста==
* „Ноќен монолог на едне шкотски благородник“ (''Monologo notturno di un nobile scozzese'') - расказ на италијанскиот писател [[Итало Калвино]].<ref>Italo Kalvino, ''Pre nego što kažeš „halo“''. Beograd: Rad, 2001, стр. 50-53.</ref>
 
==Поврзано==