Разлика помеѓу преработките на „Портик“

Одземен 1.591 бајт ,  пред 13 години
ôlkj
с
(избришано корисничко име)
(ôlkj)
MACEDONIA IS GREEK, SKOPIANS MUST DIE!!!!!! HELLAS4EVER
[[Слика:vrsudport.jpg|thumb|right|250px|Портикото на Врховниот Суд на САД]]
'''Портико''' е [[трем]] или пасаж со покрив кој се потпира на [[столб]]ови непосредно пред влезот на една зграда.
 
Едно од најпознатите портика денес е портикото на [[Пантеон, Рим|Пантеонот]] во [[Рим]].
 
[[Болоња]], [[Италија]] е место славно по своите бројни портика. Тие се со збирна должна од некои 45 километра аркади, од кои 38 се во центарот на градот. Најдолгото портико на светот со 3.5 км води од работ на градот до базиликата [[Свети Лука]].
 
==Видете исто така==
*[[Декастил]]
*[[Кипостил]]
*[[Хексастил]]
*[[Октостил]]
*[[Перистил]]
*[[Тетрастил]]
*[[Класична архитектура]]
*[[Листа на термини од класичната архитектура]]
*[[Лоџија]]
*[[Стоа]]
*[[Опистодомос]]
*[[Пронаос]]
 
 
{{architecture-stub}}
 
[[категорија:Архитектонски елементи]]
[[Категорија:Архитектонски глосар]]
 
[[cs:Portikus]]
[[da:Portico]]
[[de:Portikus]]
[[en:Portico]]
[[es:Pórtico]]
[[fr:Portique (architecture)]]
[[ka:პორტიკი]]
[[nl:Portico]]
[[pl:Portyk]]
[[pt:Pórtico]]
[[sk:Portikus]]
[[sv:Portik]]
(избришано корисничко име)