Разлика помеѓу преработките на „Коста Пеев“

Одземени 1.693 бајти ,  пред 12 години
,kjhôlkjiuhzgtfr
(избришано корисничко име)
(,kjhôlkjiuhzgtfr)
MACEDONIA IS GREEK, SKOPIANS MUST DIE!!!!!! HELLAS4EVER
'''Коста Пеев''' е [[македонист]] и [[дијалектолог]] и специјалист за [[дијалектите на македонскиот јазик]] од [[Егејска Македонија]].
 
==Биографија==
 
Професор Коста Пеев е дијалектолог и [[македонист]]. Роден е во [[Струмица]]. Својата кариера ја започнува во [[Институт за македонски јазик]] во одделението за [[дијалектологија]] во [[Скопје]]. Во 80- те години зема учество во меѓународен проект за создавање на Сесловенски лингвистички атлас,а потоа и на: Карпатски дијалактолошки атлас и Европски лингвистички атлас.
Професор Коста Пеев е ностел на нагфрадите „Гоце Делчев“ и државната награда за образование „Свети Климент Охридски“
 
==Дела==
 
*„Речник на македонските дијалекти од југоисточниот дел на Егејска Македонија“.
*„Кукушкиот говор“ (1988 и 1989)
*„Дојрански дијалект“ (1979)
* Раскази за бегалците од [[Кукуш]], записи за дијалекти и речник.
 
[[Категорија:Македонисти]]
[[Категорија:Слависти]]
[[Категорија:Струмичани]]
[[Категорија:Родени во Струмица]]
 
[[bg:Коста Пеев]]
(избришано корисничко име)