Разлика помеѓу преработките на „Фудбал“

Додадени 24 бајти ,  пред 2 години
Избришав поим "ЕНЦ" којшто официјално не постои во фудбалската терминологија.Зборот "ЕНЦ" т.е. поточно "ЕНАЦ" се користи за терминот "рака",од англиски "hand"(хенд).Веројатно поради незнаење и погрешно интерпретирање,од "хенд" станал "хенц",а од тоа "енц"
(Одбиена последната промена (од 77.28.251.53) и ја поврати преработката 3363019 на KasparBot)
(Избришав поим "ЕНЦ" којшто официјално не постои во фудбалската терминологија.Зборот "ЕНЦ" т.е. поточно "ЕНАЦ" се користи за терминот "рака",од англиски "hand"(хенд).Веројатно поради незнаење и погрешно интерпретирање,од "хенд" станал "хенц",а од тоа "енц")
Ознаки: Мобилно уредување Уредување од прилогот за Андроид Уредување од мобилен извршник
 
'''Фудбал''' (од [[анг.]] ''football'') — игра со топка што ја играат два тима со по 11 играчи. Еден спортски натпревар регуларно трае 90 минунти, односно две полувремиња по 45 минути. Целта на играта е да се уфрли топката во голот на противникот. Победува тимот кој ќе постигне повеќе погодоци.
Играчите смеат да играат со сите делови на телото освен со раце. Ако топката ја допрат со раце тогаш судијата треба да свирнија ЕНЦдодели на другиот тим. Само голманот може да ја допре топката со раце, но само во пеналтикот (шестнаесетник). Натпреварот е распореден во две полувремиња од кои секое полувреме трае по 45 минути.
Натпреварувачите носат маици (дресови) со бројки на грбот. Ѓоновите на копачките можат да бидат опремени со крампони или да се ребрасти.
 
== Улога на играчите ==
Анонимен корисник