Разлика помеѓу преработките на „Ромул и Рем“

Додадени 2 бајти ,  пред 1 година
(→‎Митологија: ситна поправка)
Кога Ромул и Рем пораснале и ја дознале вистината го свргнале кралот Амулиј од власта, Ромул го убил кралот Амулиј и власта му ја вратил на својот дедо Нумитор.
 
По некое време браќата воочиле дека градит е мал и решиле да основат нов, поголем град. Се договориле основач на тој град да биде оној кој ќе здогледа повеќе птици. Ромул се искачил на ридот Палатин, а Рем на [[Авентин]], Ромул здогледал дванаестдванаесет, а Рем шест птици, па така честа да основе нов град му припаднала на Ромул. Тој тогаш заорал бразда околу ридот Палатин.