Разлика помеѓу преработките на „Ромул и Рем“

Додадени 950 бајти ,  пред 2 години
→‎Митологија: дополнување
(дополнување)
(→‎Митологија: дополнување)
 
Иако Реа Силвија била свештенчка во неа се вљубил богот на војна[[Марс (бог)|Марс]], и таа наскоро му родила близанци - Ромул и Рем. Кога кралот Амулиј дознал што се случоло, плаѓејќи се дека браќата ќе му ја одземат власта кога ќе пораснат му наредил на својот роб близнаците да ги фрли во реката [[Тибар]]. Ромул и Рем водата ги исфрлила на брегот, во подножјето на планината [[Палатина]], на еден од седумте ридови. Во близина на брегот била волчицата Мартиа - волчицата на богот Марс која е денас симбол на градот Рим. Таа ги нахранила децата со своето млеко и ги одгледала. По некое време децата и волчицата ги откриловчарот. Тој ги зел децата со помош на својата жена Аке Ларенција, ги одгледал без да знае кои се и која им е судбината.
 
Кога Ромул и Рем пораснале и ја дознале вистината го свргнале кралот Амулиј од власта, Ромул го убил кралот Амулиј и власта му ја вратил на својот дедо Нумитор.
 
По некое време браќата воочиле дека градит е мал и решиле да основат нов, поголем град. Се договориле основач на тој град да биде оној кој ќе здогледа повеќе птици. Ромул се искачил на ридот Палатин, а Рем на [[Авентин]], Ромул здгледал дванаест, а Рем шест птици, па така честа да основе нов град му припаднала на Ромул. Тој тогаш заорал бразда околу ридот Палатин.