Разлика помеѓу преработките на „Кембриџ“

Додаден 1 бајт ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
(дополнување)
'''Кембриџ''' (анг. CambrigeCambridge) е старо универзитетско место во [[Обединетото Кралство]]. Оддалечен е околу 80 км североисточно од [[Лондон]], опкружен со многуброји помали места и села. Кембриџ лежи во срцето на т.н. [[Силицијумска долина]], која е познат како водечки центар на висока технологија во [[Велика Британија]]. Фирмите како [[Акрон компјутери]] и [[Синклер]] се втемелени точно овде. Кембриџ е најпознат по [[Кембрички универзитет|Универзитетот Кембриџ]], кој ја обфаќа лабараторијата [[Кавендиш]], Кралската капела и Универзитетската библиотека. Последните две доминираат на небото на Кембриџ, заедно со оџакот на болницата Аденбурк гледано од јужната страна на градот, додека од северот тука е кулата капела Колеџот Светиот Џон. Според проценките од 2007 година Кембриџ имал околу 130.000 жители, вклучувајки и 18.396 студенти.
 
== Надворешни врски ==
13

уредувања