Разлика помеѓу преработките на „Кружно движење“

Додадени 72 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
[[Податотека:Circular_motion_vectors.svg|десно|мини|293x293пкс|Слика 1: Вектор односи за константни кружни движења; вектор '''ω''' претставува ротација е нормална на рамнината на орбитата.]]
За движење во кругот на [[Полупречник|радиус]] ''r'', на обемот на кругот е ''C'' = 2π ''р''. Ако периодот за една ротација е ''Т'', аголна стапка на ротација, исто така познат како [[аголна брзина]], ω е:
:<math>\omega = \frac {2 \pi}{T} = 2\pi f = \frac{d\theta}{dt} \ </math>
 
: <math /> и единици се rad/s
 
9

уредувања