Разлика помеѓу преработките на „Ресторан“

Додадени 308 бајти ,  пред 2 години
дополнување
с (Замена на Image:Restaurant.jpg со Image:Tom's_Restaurant,_NYC.jpg (од страна на Ymblanter поради: File renamed: File renaming criterion #2: Chang...)
(дополнување)
[[File:Tom's_Restaurant,_NYC.jpg|thumb|right|300px|Ресторанот на Том во [[Менхетен]]]]
[[File:The Kitchen at Delmonico's, 1902.JPG|thumb|250px|Работници во кујната на Ресторанот Делмоникос, [[New York City]], 1902]]{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{otheruses}}
'''Ресторан''' е место каде се подготвуваат и послужуваат [[храна]] и [[пијалоци]] за купувачите. Оброкот во ресторанот најчесто се јаде во самата просторија, но голем број на ресторани нудат и храна за носење и [[Испорака (трговија)|храна на испорака]]. Рестораните доста се разликуваат во работите што ги нудат како и во самиот изглед, вклучувајќи мноштво [[кујни]] и различни начини на послужување.
Во голем дел од другите јазици името за човекот кој управува со ресторанот или пак човекот во чија сопственост е ресторанот се нарекува ''[[wiktionary:restaurateur|restaurateur]]''. Збор дојден од францускиот глагол ''restaurer'', кој значи „реставрира“. Кај нас нема одредено име за оваа професија, но единствен еквивалент би бил „управник на ресторан“. Званичните [[занаетчии]] односно мајстори за готвење се нарекуваат [[готвач]]и, додека споредните готвачи и подготвителниот персонал му помагаат на главниот готвач и за разлика од него тие ја подготвуваат храната на посистематски и помалку уметнички начин.
 
==Ресторанот како тема во уметноста==
* „Во ресторанот“ - краток расказ на рускиот писател [[Данил Хармс]].<ref>Danil Harms, ''Sto slučajeva''. Beograd: Laguna, 2016, стр. 242-243.</ref>
 
== Наводи ==
{{наводи}}
{{никулец}}
 
[[Категорија:Ресторани|Ресторани]]
[[Категорија:Угостителство]]