Разлика помеѓу преработките на „Мудрост“

Додадени 237 бајти ,  пред 2 години
* „Книга на мудроста“ - [[Суфизам|суфиска]] приказна.<ref>''Суфиски приказни''. Скопје: Темплум, 2017, стр. 80.</ref>
* „Три мудри совети“ - унгарска народна приказна.<ref>''Мађарске бајке''. Београд: Народња књига, 1974, стр. 36-40.</ref>
* „Спомените на еден мудар старец“ - краток расказ на рускиот писател [[Данил Хармс]].<ref>Danil Harms, ''Sto slučajeva''. Beograd: Laguna, 2016, стр. 144-49.</ref>
 
== Наводи ==