Разлика помеѓу преработките на „Еркер“

Одземени 368 бајти ,  пред 12 години
с
избришани слики
с (ситна промена)
с (избришани слики)
 
Овие прозорци се користат за добивање на [[оптичка илузија]] на поголем простор во собата, како и за зголемување на количеството на [[светлина]] во истата.
 
<gallery>
Image:Robevci.jpg|Традиционални еркери на [[Куќа на Робеви|куќата на Робеви]] во [[Охрид]]
Image:Ristikeva.jpg|Класични еркери на [[Ристиќева палата|Ристиќевата палата]] и околните згради (на десно) во [[Скопје]]
</gallery>
 
==Видете исто така==
* [[Oриел-прозорец]]
 
 
{{architecture-stub}}