Разлика помеѓу преработките на „Кружно движење“

Додадени 62 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „Circular motion“)
 
{{Classical mechanics|cTopic=Основни движења}}
 
Во [[Физика|физиката]], '''кружно движење''' е движење на објектот по [[Обем (геометрија)|обемот]] на [[Кружница|кругот]] или [[Вртење|ротација]] по кружна патека. Тоа може да е рамномерно, со константна аголна стапка на ротација и постојана брзина, или не-рамномерно со менување на стапката на ротација. Р[[Вртење околу неподвижна оска|отација околу фиксна оска]] на три-димензионални тело вклучува кружни движења на неговите делови. Равенките на движење опишува движење на [[Тежиште|центарот на маса]] на телото.