Македонски Авиотранспорт: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
 
;Распад
Во периодот од 2008 па сè до нејзиното распаѓање во септември 2009 година, компанијата бележи неколку негативни настани. Во декември 2008 година ѝ е забранет влез во воздушниот простор на [[Германија]] и [[Италија]] поради неплатени давачки одво периодот од 1999 до 2005 година. Со тоа таа ги губи одредиштата до [[Берлин]], [[Диселдорф]], [[Хамбург]] и [[Рим]].
 
И [[Грција]] исто така ѝ забранува влез на МАТ во нејзиниот воздушен простор, но поради политички причини со [[Спор за името помеѓу Македонија и Грција|Спорот за името Македонија]]. Ова сепак се решава до одреден степен со договор во 2009 година, кога на авиопревозниците од двете соседни земји им е дозволено да влегуваат во воздушните простори на државите, но според истиот македонските авиопревозници не можат да слетуваат на аеродромите во Грција.
* [[Аеродром Париз-Шарл де Гол|Аеродром „Шарл де Гол“]], [[Париз]], [[Франција]]
{{div col end}}
 
== Надворешни врски ==
* {{ризница-ред|MAT Macedonian Airlines}}
* {{en}} [http://rzjets.net/operators/?show=822 Македонски Авиотранспорт] на ''rzjets''.
* {{en}} [https://www.planespotters.net/airline/MAT-Macedonian-Airlines Македонски Авиотранспорт] на ''Planespotters''.
 
[[Категорија:Авиопревозници од Македонија]]
[[Категорија:Појавено во 1994 година во Македонија]]
[[Категорија:Престаноци во 2009 година во Македонија]]