Разлика помеѓу преработките на „Татјана Хмирова“

Додадени 397 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
{{Infobox handball biography
| name = Татјана Хмирова
| image = [[Податотека:TataKhmyrova.jpg|220px200px]]
| fullname = Татјана Хмирова
| nationality = [[Русинка]]{{RUS}}
| birth_date = {{Birth date and age|1990|2|6|df=y}}
| birth_place = [[Волгоград]], [[Русија]]
| weight = 68 килограми
| height = {{height|m=1.78|precision=0}}
| position = БекСреден бек
| nickname =
| currentclub = {{flagicon|MKD}}Handball [[ЖРК(w) Вардар]]Siofok KC}}
| clubnumber = 71
| years = 2005-2013<br>2013-2018<br>2018-
| clubs = {{flagicon|RUS}} [[Динамо Волгоград]]<br>{{flagicon|MKDHandball (w) Vardar}}<br>{{Handball [[ЖРК(w) Вардар]]Siofok KC}}
| caps(goals) =
| nationalyears = 2008-
| nationalteam = {{flagicon|RUS}} [[женскаЖенска ракометна репрезентација на Русија|Русија]]
| nationalcaps(goals) = '''58''' (128)
| ntupdate =
}}
 
'''Татјана Хмирова''' (роден на {{роден на|6|февруари|1990}} во {{роден во|Волгоград}}) — руска ракометарка, којасреден настапувабек зана [[ЖРК ВардарШиофок|Шиофок]] и на [[Женска ракометна репрезентација на Русија|руската репрезентација]].
 
Татјана Хмирова игра на сите три бековски позиции: лев, среден и десен бек. Родена е во Волгоград и кариерата ја започнала во екипата на Динамо Волгоград во која дебитирала во [[2005]] година. За својот матичен клуб, Хмирова настапувала осум години. Во сезоната 2013/2014, Татјана Хмирова потпишала за ЖРК Вардар. Со Динамо Волгоград има освоено три шампионски титули и една титула во Купот на Русија (2008). Во сезоната 2013-2014, Хмирова потпишала за ЖРК Вардар. Во 2018 година, заедно со својата соиграчка од Вардар [[Андреа Пенезиќ]] потпишале за унгарскиот [[ЖРК Шиофок|Шиофок]].
 
За репрезентацијата на [[Русија]], Татјана Хмирова има настапувано во сите младински категории. Во 2008 година со Русија стана светски младински шампион и беше прогласена за најкорисен игра на ова СП. Истата година Хмирова дебитираше за сениорската репрезентација на Русија на Европското првенство на кое Македонија беше домаќин и осви бронзен медал. Во 2009 година беше дел од руската репрезентација што го освои златото на Светското првенство во Кина, а настапи и на СП 2011 во Бразил на кое Русија беше седма и на ЕП 2012 во Србија на кое руската репрезентација го освои 6.место.
[[Категорија:Руски ракометарки]]
[[Категорија:Ракометарки на ЖРК Вардар]]
[[Категорија:Ракометарки на Шиофок]]