Разлика помеѓу преработките на „Франц Лист“

Додадени 499 бајти ,  пред 2 години
дополнување
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
(дополнување)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Музичар
| Name = Франц Лист
'''Франц Лист''' ([[унгарски]]: ''Liszt Ferenc'', [[Доборјан]], [[Унгарија]], [[22 октомври]], [[1811]] - [[Бајројт]], [[Германија]], [[31 јули]], [[1886]]) бил [[Унгарија|унгарски]] [[композитор]], [[пијанист]], [[диригент]] и [[музиколог]], роден во семејство на осиромашен дворјанец, на имотот на кнезот Естерхази-Франц Лист (Лист Синот е крстен по татка си). На 9 годишна возраст приредил концерт за гостите на кнезот. По две години се преселува во [[Париз]], кадешто продолжува да учи во приватно училиште. Унгарската [[аристократија]] во Париз и критиката веднаш навести „Ни се појави нов Моцарт“.
 
==Творештво==
Тој бил [[Пијано|пијанистички]] [[виртуоз]], кој изградил модерна техника и нов звучно брилијантен клавирски стил. Зад себе оставил симфониски поеми, низа камерни дела за [[оргули]] и вокални дела.
 
Германскиот филозоф [[Фридрих Ниче]] го истакнува Лист како еден од своите омилени композитори кој, повеќе од сите други музичари, има отмени [[оркестар]]ски акценти.<ref>Фридрих Ниче, ''Ecce Homo (Ево човека) – Како постајеш, шта си''. Сарајево: Издање И. Ђ. Ђурђевића, 1918, стр. 59.</ref>
 
== Литература ==
* Demko Miroslav: ''Franz Liszt compositeur Slovaque'', L´Age d´Homme, Suisse, 2003.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Романтизам}}