Разлика помеѓу преработките на „Импресионизам“

Додадени 36 бајти ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
с (popravena pecatna greska)
с
Импресионистите напушти студио да се сликам под "отворено небо". На бреговите на Сена и на канал заедно со шума Fonteneblo (Barbizon), беа главните мотиви на оваа нова слика која е претставена од страна на впечатоците од субјективна природа. 1839. Јуџин Ševrel напиша книгата "Законот на истовремени контраст, боја", кој беше ентузијастички прочитате импресионистите. Неговото истражување покажа дека светлината се состои од основни бои: црвена, жолта и сина боја, и на нивните општи партнери: портокал, виолетова и зелена боја. Затоа, сенки насликани ладно, и осветлена површина од топли бои, создавање на радикален прекин со класичен сликарство. Импресионистите објавен материјал тежина и сила, и да се трансформира енергијата на чиста светлина во радосна забава и сензуална движења на боја. Суштински критериум на уметничкиот правец се состои во презентирање на случајот и на природата на боја, преку анализа на светлината. Форма се менува од светлината, се раствора, така што сликата на Моне дојде до точка на апстракција. Значи имаме цела серија на слики насликани со истиот мотив во различни фази на денот: "Ruanska катедрала", "Водовод лилјани", "Плаштот", "Свети Лазар станица".
 
Импресионистички техника сугерираше е Жан-Баптист-Симеон Chardin во XVIII век, ставањето на потезите различни нијанси на иста боја, или комплементарни едни на други, така што на тонот на "мешање" во окото на очевидец. Тим поделби третман добија илузијата treperanja светлина трепет на вода, рефлексии. Како да се поправи сегашната сцени во природата им е потребна брза техника, слични на црти. Премести станува краток, zapetast, брза, слична со разработката на [[Диего ВеласкезВеласкес]], Ел Греко, Халс, Гоја, FragonaraФрагонара. ПриливПриливот šinoazerijaна шиноазеријата, првенствено на јапонски отпечатоци на свила и хартија, ја промени рамнотежата на составот што станува природно, како дел од животот.
 
Во прилог на светлината, на импресионистите беа истражувани и движење, особено Реноар и Дега. Опсегот на мотиви од пејзажите се проширува на бројките, градскиот живот, танци, трки на коњи, сцени од кафулиња, театри. Дега од други импресионисти се разликуваше по предмет, форма, што останува силна, но тоа не го занемари и анализа на светлината.