Разлика помеѓу преработките на „Ослободување (весник)“

Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
с (Робот: Селам 1 меѓујазични врски во Википодатоци на d:q12289375)
с
 
}}
'''Ослободување''' ({{lang-bg|Освобождение}}) бил печатен орган на [[Македонска младинска тајна револуционерна организација|Македонската младинска тајна револуционерна организација]] со главен уредник [[Коста Црнушанов]].
Започнал да се печати во Виена <ref> Коста Църнушанов, „Македонизмът и съпротивата на Македония срещу него“, Унив. изд. "Св. Климент Охридски", София, 1992 г.</ref> во декември 1932 година со поднасловот ''Глас на поробена Македонија''. Нелегално се растурал во Македонија и се противел на насилна денационализација на македноскотомакедонското население во Вардарска и Егејска Македонија. Весникот се состоел од четири страници и содржел рубрики како "Страници од минатите борби на Македонија", ''Српското и грчкото ропство и отпор против него'', ''Странски научници за Македонија'' и други. Весникот одиграл важна улога во организирање на младите во Македонија околу идејата на ММТРО <ref> „Националноосвободителната борба в Македония, 1919 - 1941 г.“, Македонския Научен Институт, София, 2002 г</ref>.
== Наводи ==
{{наводи}}
316

уредувања