Разлика помеѓу преработките на „Импресионизам“

с
popravena pecatna greska
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-скулптор +вајар))
с (popravena pecatna greska)
[[Податотека:impressionism_monet.jpg|десно|мини|Сликите на Моне]]
'''Импресионизам''' е уметнички правец кој се развил во [[Франција|француското]] сликарство помеѓу [[1860]]. и [[1870]] годинегодинa како реакција на [[Реализам (сликарство)|Реализмот]]. Неговата појава ја најавиле Англичаните [[Џон Констебл]] и [[Џ. М. В. Тарнер]] заедно со францускиот сликар [[Курбе|Гистав Курбе]]. Најзначајни претставници а воедно и основоположници на Импресионизмот се француските сликари, [[Клод Моне]], [[Едуар Мане]], [[Камиј Писаро]], [[Алфред Сисли]], [[Едгар Дега]] и [[Пјер Огист Реноар|Огист Реноар]]. Германскиот импресионизам го претставуваат [[Трибнер]], [[Либерман]], [[Коринт]] и [[Злевогт]].
 
<!-- Да се дополни со историјата на импресионизмот во Македонија и неговите преставници-->
1

уредување