Разлика помеѓу преработките на „Радомир (врв)“

Додадени 4 бајти ,  пред 2 години
Одбиена последната промена (од 149.62.200.64) и ја поврати преработката 3656454 на Elkost
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
(Одбиена последната промена (од 149.62.200.64) и ја поврати преработката 3656454 на Elkost)
 
== Име ==
Сè до 29 јуни 1942 г. врвот го носел името '''Калабак''', кое и денес се користи меѓу мештаните. Новото име му е дадено во чест на бугарскиотмакедонскиот цар [[Гаврил Радомир]].
 
== Патеки ==