Разлика помеѓу преработките на „Коста Пеев“

Додадени 138 бајти ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
==Биографија==
 
Професор Коста Пеев е дијалектолог и [[македонист]]. Роден е во [[Струмица]]. Својата кариера ја започнува во [[Институт за македонски јазик]] во одделението за [[дијалектологија]] во [[Скопје]]. Во 80- те години зема учество во меѓународен проект за создавање на Сесловенски лингвистички атлас,а потоа и на: Карпатски дијалактолошки атлас и Европски лингвистички атлас.
Професор Коста Пеев е ностел на нагфрадите „Гоце Делчев“ и државната награда за образование „Свети Климент Охридски“
 
*„Кукушкиот говор“ (1988 и 1989)
*„Дојрански дијалект“ (1979)
* расказиРаскази за бегалците од [[Кукуш]], записи за дијалекти и речник.
 
[[Категорија:Македонисти]]
[[Категорија:Слависти]]
[[Категорија:Струмичани]]
[[Категорија:Родени во Струмица]]
 
[[bg:Коста Пеев]]