Македонски парламентарни избори (1990): Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Главна тема на изборите беше статусот на СР Македонија во [[СФРЈ|југословенската федерација]] и прашањето дали треба да се продолжи по пат на поголема самостојност.
 
== Резултати ==
Мандати во новото еднодомно собрание освоија девет партии и три независни пратеници.