Разлика помеѓу преработките на „КК Струмица“

Одземени 50 бајти ,  пред 2 години
с
Клубот се создал во 2012 година кога се споиле екипите на КК Милениум, [[КК АБА Струмица|АБА Струмица]], КК Феликс и КК Горани Баскет. Правен наследник на новооформениот клуб е КК Милениум.<ref>[http://www.strumicanet.com/index.php/2012-05-23-23-33-47/item/444-%D1%81%D1%82%D1%80%D1%83%D0%BC%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BA%D0%BE%D1%88%D0%B0%D1%80%D0%BA%D0%B0%D1%80%D0%B8-%D1%81%D0%B5-%D0%BE%D0%B1%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%B2%D0%BE-%D0%BA%D0%BA-%E2%80%9C%D1%81%D1%82%D1%80%D1%83%D0%BC%D0%B8%D1%86%D0%B0%E2%80%9C Струмичките кошаркари се обединија во КК Струмица] strumicanet.com 23 мај 2012</ref>
 
Во сезоната [[Втора македонска кошаркарска лига 2018/19|2018/19]] од [[Втора македонска кошаркарска лига|Втората лига]], Струмица била исфрлена од натпреварувањето поради два службено загубени натпревари.<ref>{{cite news |title=Билтен (број 4) на сениорските лиги на Македонија |url=http://mkf.mk/uploads/68918420181102.pdf |accessdate=3 ноември 2018 |publisher=Македонска кошаркарска федерација |date=2 ноември 2018}}</ref><ref>{{cite news |title=КЛУБОТ ЗАМИНУВА ВО ИСТОРИЈАТА: Од Струмица, на улица! |url=http://sportmedia.mk/kosharka/domashno-prvenstvo/klubot-zaminuva-vo-istorijata-od-strumica-na-ulica |accessdate=3 ноември 2018 |publisher=Македонска кошаркарска федерацијаsportmedia.mk |date=31 октомври 2018}}</ref>
 
== Состав ==
{| border="1" cellpadding="4" cellspacing="0" width="930px" align:text="center"