Разлика помеѓу преработките на „Стреличарство“

Одземени 25 бајти ,  пред 2 години
Одбиени последните 2 промени (од Kjamil44) и ја поврати преработката 3647441 на SirGoldenBlade
(Одбиени последните 2 промени (од Kjamil44) и ја поврати преработката 3647441 на SirGoldenBlade)
[[Податотека:ArcheryGermanyEarly1980s-2.jpg|мини|Стрелаштвото еСтреличарство натпревар во [[Менхенгладбах]], [[Западна Германија]], јуни 1983 год.]]
[[Податотека:Brazilarcher.jpg|мини|Рикабактса стрелец се натпреварува во Бразилките Домородни Игри]]
[[Податотека:Bundesarchiv_Bild_135-S-18-07-16,_Tibetexpedition,_Volksfest,_Bogenschütze.jpg|мини|Тибетски стрелец, 1938]]
[[Податотека:Master_Heon_Kim.jpg|мини|Господар Неон Ким демонстрира Гунгдо, традиционалните корејски стреличарство (Кук Кунг), 2009]]
[[Податотека:Bogenschützen_in_Ili-Mano_2.jpg|мини|Стрелец во источен Тимор]]
'''СтрелaштвотоСтреличарство''' (а не Стреличарство) е спорт, вежбање или вештина за користење на лак и стерла. Зборот доаѓа од [[Латински јазик|латинскиот]] збор ''arcus''. Историски, стрелаштвотостреличарство се користело за лов и борба. Во модерните времиња, тоа е главно натпреварувачки спорт и рекреативнен активност. Лице кое учествува во стрелаштвотостреличарство често е наречен стелец.
 
==Историја==
Класични цивилизации, главно Асирците, Грците, Ермените, Персиците, Партите, Индијците, Корејците, Кинезите и Јапонците имале голем број стрелци во нивните армии. Египјаните употребувале композитни лакови за војна дури од 16 век пред нашата ера. Велшкиот лак ја покажал својата вредност за прв пат во континенталната војна во битката на Креси. Во Америка стреличарство станало распространето поради контктот со Европа. Стреличарство било многу напредено во Азија. А во источна Азија, Гогурјео, едно од трите кралства на Кореа било многу познато по неговите моќни стрелци.
 
===Падот на стрелаштвотостреличарството===
 
Со откривањето на пушки лакот и стрелата веќе не биле добро функционални во војни, и ако некои држави пробувалте да го продолжат стреличарството. Во Англија и Велс, каде што државата пробала да го продолжи вежбањето со лакот дури до крајот на 16 век. Ова било бидејки било познато дека лакот бил важен дел од нивните боени победи преку Сто Годишната Војна. Во спротивност на обожавањето на стреличарство во Ерменија, Кина, Египет, Англија и Велс, Америка, Индија, Јапонија, Кореа, Турција и други држави, речиси сите народи кои имале пристап на поранешите пушки ги употребувале често. Поранешните пушки биле поспори во пукањето од лакот и стрелата, и биле многу сензитивни на влага. Но сепак, имале поголем ефикасен домет и биле тактички подобри во ситуацијата во која војниците пукаат еден во друг скриени позади заклон. Истовремено требало помалку тренинг за да се користи пушката, исто и куршумот можел да пробије преку челичен оклоп без употреба на специјални мерки. Армиите кои биле со пушки имале поголема сила, и добро тренирани стрелци станале застарени на војното поле. Но сепак, лакот и стрелата е ефикасно оружје, и стрелци биле употребени дури и во 21 век. Традиционално стреличарство останува како спорт, и е употребено за лов во многу области.