Разлика помеѓу преработките на „Северна Македонија“

нема опис на уредувањето
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Северна Македонија''' е регион во границите на [[Република Македонија]], кој се протега на исток до границата со [[Бугарија]], на север до границата со [[Србија]], на запад до планината [[Скопска Црна Гора]], а на југ до регионот [[Источна Македонија]].
 
VIE SITE STE NUBCI AND THATS A FACT
 
Релјефно планините и котлините во овој регион припаѓаат на старите грамадни планини од родопскиот систем, а реките во најголем дел припаѓаат на егејскиот слив, а помал дел и на јадранскиот. Најголеми реки во регионот се [[Пчиња]] и [[Крива Река]].
Анонимен корисник