Разлика помеѓу преработките на „Санкт Петербург“

с
 
== Етимологија ==
Петар Велики првично го нарекол градот '''Санкт Петербург'''. По почетокот на Првата светска војна, градот бил преименуван во '''Петроград'''. На 26 јануари 1924 бил преименуван во '''Ленинград'''. На 6 септември 1991 повторно било вратено првобитното име.
 
== Историја ==
[[Податотека:Bronze Horseman 02.jpg|мини|[[Бронзениот коњаник]], споменик на Петар Велики]]