Разлика помеѓу преработките на „Санкт Петербург“

с
[[Податотека:Собор Воскресения Христова 1.jpg|мини|150п|лево|Каналот Грибоедов со црквата на Христовото Воскресение]]
Низ неговата историја, градот го сменил своето име три пати. За време на [[Прва светска војна|Првата светска војна]], неговото име е сменето во Петроград. Во советската ера пак, вториот по големина град во [[СССР]] го носел името на [[Ленин]] - Ленинград. По падот на [[комунизам|комунизмот]], на градот му е вратено првобитното име, Санкт Петербург, иако неговите жители нагалено го викаат само Петар (Питер).
 
== Историја ==
 
== Демографија ==