Разлика помеѓу преработките на „Франсоа Купрен“

Нема измена во големината ,  пред 13 години
с
ситна промена
с (Бот Додава: ru:Куперен, Франсуа)
с (ситна промена)
Пијано-музиката на [[Јоханес Брамс]] била повлијаена од клавијатурната музика на Купрен. Брамс јавно ја изведувал Купреновата музика и учествувал цво првата потполна едиција на Купреновите ''Pièces de clavecin'' („Дела за чембало“) од [[Фридрих Крисандер]] во 1880-тите.
 
Како штѕо раномузичкиот експерт [[ХордиЖорди Савал]] забележал, Купрен бил „музичар-поет ''пар екселанс''“. Тој сметал дека „способноста на Музиката (со големо М) да се изрази себеси во проза и поезија“. Верувал дека доколку навлеземе во поезијата на музиката, ќе откриеме дека таа е „поубава од самата убавина“.
 
Купрен Починал во Париз во 1733.