Разлика помеѓу преработките на „Ерих Фром“

Додадени 1.326 бајти ,  пред 1 година
дополнување
(→‎Творештво: ситна поправка)
(дополнување)
[[file:Erich Fromm.jpg|thumb|250px|Erich Fromm]]
'''Ерих Фром''' ({{lang-de|Erich Fromm}}; {{роден на|23|март|1900}} - {{починал на|18|март|1980}}) —истакнат германски [[психоанализа|психоаналитичар]], [[Хуманизам|хуманистички]] [[филозоф]] и [[демократски социјализам|демократски социјалист]].
 
==Биографија==
Ерих Фром ги започнал своите студии во 1918 на Универзитетот во [[Франкфурт]] на Мајна со студии на право. За време на летниот семестар на 1919, Фром се префрлил на [[Хајделбершки универзитет|Хајделбершкиот универзитет]], каде што се префрлил на социологија. Во 1922 бил промовиран во доктор на науки по социологија на Универзитетот во Хајделберг. Во 1930 ја комплетирал својата психоаналитичка обука во 1930 на Психоаналитичкиот институт во [[Берлин]]. Истата година започнал со сопствена ординација и се приклучил на Франкфуртскиот институт за социјални истражувања. По преземањето на власта од страна на [[нацизам|нацистите]] во [[Германија]], Фром бега во [[Женева]], а потоа, во 1934, во [[Њујорк]], каде што почнува да работи на Колумбија универзитетот. По напуштањето на Колумбија, во 1943 помагал во основањето на њујоршкиот оддел на Вашингтонската школа за психијатрија, а во 1945 на Институтот за психијатрија, психоанализа и психологија “Вилијам Алансон”.
Ерих Фром е роден на 23 март 1900 година, во Франкфурт, во семејство на ортодоксни [[Евреи]]. Оттука, уште во детството се запознал со [[Стар Завет|Стариот завет]] и со [[Талмуд]]от, а на возраст од 18 години почнал да се интересира за учењето на [[Карл Маркс]] и на [[Сигмунд Фројд]]. Во 1918 година ги започнал своите студии по [[право]] на Универзитетот во [[Франкфурт]], но за време на летниот семестар во 1919 година се префрлил на [[Хајделбершки универзитет|Хајделбершкиот универзитет]], каде што студирал [[социологија]]. На истиот [[универзитет]], во 1922 година докторирал од областа на [[психологија]]та. Во 1924 година започнал да се бави со [[психоанализа]], најпрвин во [[Хајделберг]], а потоа и во [[Минхен]], Франкфурт и [[Берлин]], додека во 1926 година почнал да го проучува [[Зен-будизам|зен-будизмот]]. Во 1930 година ја завршил својата психоаналитичка обука на Психоаналитичкиот институт во [[Берлин]], а истата година бил избран за раководител на социјално-психолошкото одделение на Институтот за социјални истражувања во Франкфурт. Во 1934 година, Фром пребегал во [[Женева]], а потоа во [[Њујорк]], каде се вработил на [[Универзитет Колумбија|Универзитетот Колумбија]]. Во 1938 година го раскинал договорот со Институтот во Франкфурт, во 1943 помогнал во основањето на њујоршкиот оддел на [[Вашингтон]]ската школа за [[психијатрија]], а во 1945 и на Институтот за психијатрија, психоанализа и [[психологија]] „Вилијам Алансон“. Исто така, Фром работел на [[Универзитет Јејл|Универзитетот Јејл]], на Њујоршкиот универзитет, на Колеџот „Бенингтон“ и на [[Државниот универзитет на Мичиген]], а во 1949 година ги напуштил [[САД]] и се преселил во [[Мексико]], каде го основал одделението за психоаналитичка обука во рамките на медицинскиот факултет при [[Националнен универзитет на Мексико|Националниот универзитет на Мексико]]. Фром се пензионирал во 1965 година, а во 1974 година се преселил во Муралто, [[Швајцарија]], каде умрел на [[18 март]] [[1980]] година.<ref>Erih From, ''Umeće ljubavi''. Beograd: Vulkan, 2017, стр. 187-190.</ref>
 
Во 1950 Фром се преселува во градот Мексико, каде што предавал на Националниот автономен универзитет на Мексико и го основал психоаналитичкиот оддел на тамошниот Медицински факултет. Во 1965 се пензионирал, а во 1974 се преселува во Муралто, [[Швајцарија]]. Таму и умрел на 18 март 1980.
 
== Политичка активност ==