Разлика помеѓу преработките на „Синусен бран“

Додадени 2 бајти ,  пред 2 години
Во две или три просторни димензии, истата равенка го опишува патувањето [[авионски бран]] ако позиција '' x '' и браовиот број '' k '' се представеи како вектори и нивниот производ како [[dot производот]]. За посложени бранови, како што се висината на бранот во вода, по фрлање на еден камен,се користат за посложени равенки.
 
== СлучвањаСлучувања ==
[[Податотека:ComplexSinInATimeAxe.gif|мини|400x400пкс|Illustrating the cosine wave's fundamental relationship to the circle.]]