Разлика помеѓу преработките на „Синусен бран“

Одземени 16 бајти ,  пред 2 години
[[Податотека:Waveforms.svg|мини|400x400пкс|Sine, [[Square wave|square]], [[Triangle wave|triangle]], and [[Sawtooth wave|sawtooth]] waveforms]]
 
{{главна темаmain|FуриеваФуриева анализа}}
 
Во 1822 година, францускиот математичар Џозеф Фурие открил дека за синусоидални бранови може да се корисат едноставни блокови за зградата за да се опишат и да се приближат било кои периодични бранови, вклучувајќи ги и квадратите бранови. Фурие го користи како аналитичка алатка во студијата на бранови и топлински проток. Тоа често се користи во процесирање на сигналот и статистичка анализа на временски серии.