Разлика помеѓу преработките на „Зајак“

Додадени 246 бајти ,  пред 3 години
 
Зајаците се јавуваат како тема во повеќе уметнички или популарни дела, како:
* „Леопардот и зајакот“ – приказна на африканското племе [[Кикуију]].<ref>''Бајке са југа Африке''. Београд: Народна књига, 1964, стр. 135-138.</ref>
* „Зајакот и мангустата“ – приказна на африканското племе [[Свахили]].<ref>''Бајке са југа Африке''. Београд: Народна књига, 1964, стр. 119-121.</ref>
* „Зајаците и жабите“ - [[басна]] на старогрчкиот баснописец [[Езоп]].<ref>Езоп, ''Басне (по Доситеју Обрадовићу)''. Београд: Просвета, 1963, стр. 27-28.</ref>