Разлика помеѓу преработките на „Преспански договор“

с
Грција кажа дека ќе го признае државјанството само како ''граѓанин на Република Северна Македонија''.
с
с (Грција кажа дека ќе го признае државјанството само како ''граѓанин на Република Северна Македонија''.)
| wikisource =
}}
'''Преспански договор''' — меѓународен договор потпишан од шефовите на дипломатијата на [[Министер за надворешни работи на Македонија|Македонија]], [[Никола Димитров (дипломат)|Никола Димитров]] и на [[Министер за надворешни работи на Република Грција|Грција]], [[Никос Коѕијас]] на 17 јуни 2018 година во селото [[Нивици]], [[Грција]] на брегот на [[Преспанското Езеро]]. Истиот бил потпишан и од посредникот на [[ООН]] за спорот за името Македонија, [[Метју Нимиц]]. Договорот ја заменува Привремената спогодба потпишана во [[Њујорк]] на 13 септември 1995 година. Тој би требало да претставува решение на [[Спор за името помеѓу Македонија и Грција|спорот за името Македонија]] и да воспостави стратешко партнерство помеѓу идната Северна Македонија и [[Грција]]. Според истиот Македонија треба да го промени своето име во ''Северна Македонија'' односно формалното име да ѝ биде ''Република Северна Македонија'', а [[Грција]] ќе го признае државјанството на соседната земја како ''македонско/граѓанин на Република Северна Македонија'' и ќе се согласувасогласи официјалниот јазик на државата да се именува како [[македонски јазик]] ({{lang-en|Macedonian language}}).<ref>{{нмс|title=Потпишан договорот за името, Заев: поместивме планини|url=https://www.slobodnaevropa.mk/a/29293477.html|work=Радио Слободна Европа на македонски јазик|date=17 јуни 2018|accessdate=17 јуни 2018}}</ref>
 
== Позадина ==
 
[[Податотека:Потпишување на договорот за македонско-грчкиот спор -17.06.2018, Преспа- (42853678821).jpg|мини|250п|[[Зоран Заев]] и [[Алексис Ципрас]] во [[Отешево]] по потпишување на договорот]]
Премиерот на [[Премиер на Грција|Грција]], [[Алексис Ципрас]] по разговор со својот колега од [[Премиер на Македонија|Македонија]], [[Зоран Заев]] на 12 јуни 2018 година објавил дека бил постигнат договор за скоро три-деценискиот [[Спор за името помеѓу Македонија и Грција|спор за името Македонија]] и објаснил дека истиот ги исполнува сите предуслови од грчката страна.<ref>{{нмс|title=Ципрас: Постигнавме историски договор|url=https://kajgana.com/cipras-postignavme-istoriski-dogovor|work=Кајгана|date=12 јуни 2018|accessdate=17 јуни 2018}}</ref> Било договорено [[Република Македонија]] да прифати промена на името во Република Северна Македонија ({{lang-en|Republic of North Macedonia}}) со превод на сите јазици, додека пак [[Грција]] да ги признае државјаните на соседната држава како македонски државјани односно ''граѓани на Република Северна Македонија'', како и дека официјален јазик на државата е [[македонскиот јазик]]. Ова го потврдил и [[Зоран Заев]] кој на прес-конференција во [[Владата на Република Македонија]] истакнал дека со договорот ќе се признае македонскиот јазик во [[Обединетите Нации]], а граѓаните ќе се нарекуваат како и порано, Македонци.<ref>{{нмс|title=Заев: Постигнавме договор - Република Северна Македонија, со македонски јазик и македонски идентитет|url=https://kanal5.com.mk/articles/338076/zaev-postignavme-dogovor-republika-severna-makedonija-so-makedonski-jazik-i-makedonski-identitet|work=Кајгана|date=12 јуни 2018|accessdate=17 јуни 2018}}</ref>
 
== Реакции ==
 
[[Податотека:Referendum Mazedonien 2018 Ja-Stimmen.svg|лево|200п|Карта на гласовите „За“ на референдумот претставени во проценти]]
Референдумот се одржал како и предвиденото, на 29 септември гласале болните и изнемоштени лица, затворениците и лицата во домашен притвор како и [[Македонска дијаспора|дијаспората]], а на 30 септември сите останати граѓани на Македонија. Право на глас имале 1.806.336 гласачи. Референдумот не ја постигнал потребната излезеност од 50 отсто и на него гласале само 36,91 отсто од населението односно 666.743 граѓани. Од граѓаните кои излегле и гласале, „За“ заокружиле 609.813 граѓани, а „Против“ биле 37.700 граѓани. Имало дури 19.221 неважечкo ливчe.<ref>{{нмс|title=На референдумот гласале 666.743 граѓани, „За“ гласале 609.813, „Против“ 37.700|url=https://sdk.mk/index.php/makedonija/na-referendumot-glasale-666-743-gragani-za-glasale-609-813-protiv-37-700/|work=Сакам Да Кажам|date=1 октомври 2018|accessdate=1 октомври 2018}}</ref> Според властите референдумот претежно поминал во мирна атмосфера. Регистирани биле неколку инциденти, повеќето со неовластено снимање и фотографирање гласачи, закани и напади врз гласачите.<ref>{{нмс|title=Инциденти на гласањето за референдумот|url=https://www.24.mk/incidenti-na-glasanjeto-za-referendumot|work=24 Вести|date=30 септември 2018|accessdate=1 октомври 2018}}</ref><ref>{{нмс|title=Австралија: Закани и навреди за гласачите на референдумот|url=https://www.dw.com/mk/%D0%B0%D0%B2%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%B7%D0%B0%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D0%B8-%D0%B8-%D0%BD%D0%B0%D0%B2%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D0%B3%D0%BB%D0%B0%D1%81%D0%B0%D1%87%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D1%80%D0%B5%D1%84%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D1%83%D0%BC%D0%BE%D1%82/a-45687245|work=Дојче Веле|date=29 септември 2018|accessdate=1 октомври 2018}}</ref><ref>{{нмс|title=Фејсбук-малтретирање на оние кои гласаат на референдумот во дијаспората|url=https://www.slobodnaevropa.mk/a/29516188.html|work=Радио Слободна Европа на македонски јазик|date=29 септември 2018|accessdate=1 октомври 2018}}</ref>
 
== Поврзано ==
3.539

уредувања