Разлика помеѓу преработките на „Ингушетија“

Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
На [[15 мај]] [[1991]] година ЧИАССР е преименувана во Чеченско-Ингушетска Република, а на [[1 октомври]] 1991 година со решение на Врховниот совет на [[РСФСР]] Чеченско-Ингушетската Република била разделена на [[Чеченија]] и Ингушетија.
 
Во состав на републиката се три административни региони на поранешната Чеченско-Ингушетиска република: Сунженcки, Малгобекски и НазранскиНазрањски. За главен реон е избран поранешниот регионален центар [[НазранНазрањ]], а новиот главен град на републиката е градот [[Магас]].
 
== Граници ==