Челик: Разлика помеѓу преработките

Одземени 42 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(Создадено преведувајќи ја страницата „Steel“)
 
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:Steel_wire_rope.JPG|десно|мини|На челикЧеличниот кабел на colliery ликвидација кула]]
'''Челикот''' е [[легура]] на [[железо]] и [[јаглерод]] и други елементи. Поради својата висока затегнувачка цврстина и ниска цена, тоа е важна компонента што се користи во [[Градба|згради]], [[инфраструктура]], [[Алат|алатките]], [[Брод (пловило)|бродови]], [[Автомобил|автомобили]], машини, апарати, и [[оружје]].
[[Категорија:Градежни материјали]]
13.801

уредување