Разлика помеѓу преработките на „Египетски календар“

нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „Egyptian calendar“)
 
 
{{во изработка}}
 
[[Податотека:Kom_Ombo_Temple_Calendar_2.JPG|десно|мини|267x267пкс|Дел од хиероглифскиот календар на Kom Ombo Храмот, прикажување на транзиција од Месец XII до Месец I без споменување на петте епагоменски денови.]]
[[Податотека:Goddess_Nut_1.JPG|десно|мини|302x302пкс|Божицата на небото [[Нут]] и човечките фигури ги претставуваат ѕвездите и соѕвездијата од ѕвездената шема во гробницата на Рамзес VI.]]
25

уредувања