Разлика помеѓу преработките на „Плажа“

Додадени 712 бајти ,  пред 3 години
с
==Плажата како тема во уметноста и во популарната култура==
* „На плажа“ (''On the Beach'') - песна од истоимениот албум на американскиот [[Рок-музика|рок]]-музичар [[Нил Јанг]] (''Neil Young'') од 1974 година.<ref>[https://www.discogs.com/Neil-Young-On-The-Beach/release/3404211 Discogs, Neil Young ‎– On The Beach (пристапено на 17.10.2018)]</ref>
* „На плажа“ (''On the Beach'') - песна на британскиот [[Поп-музика|поп]]-[[Рок-музика|рок]]-музичар [[Крис Риа]] (''Chris Rea'') од 1986 година.<ref>[https://www.discogs.com/Chris-Rea-On-The-Beach/master/143328 Discogs, Chris Rea ‎– On The Beach (пристапено на 17.10.2018)]</ref>
* „Пластична плажа“ (''Plastic Beach'') - песна на британската музичка група „[[Горилаз]]“ (''Gorillaz'') од 2010 година.<ref>[https://www.discogs.com/Gorillaz-Plastic-Beach/master/231219 Discogs, Gorillaz ‎– Plastic Beach (пристапено на 17.10.2018)]</ref>
 
== Наводи ==