Разлика помеѓу преработките на „Плажа“

Нема измена во големината ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
(нова страница)
 
с
[[Податотека:Gold Coast skyline.jpg|мини|Златната плажа во Австралија]]
'''Плажа''' е земјиштето непостеднонепосредно по должината на некоја водена површина, како: [[река]], [[езеро]] или [[море]]. Плажата се состои од песок, ситни [[Камен|камења]], [[Карпа|карпи]], [[Корален гребен|корални гребени]] и други природни елементи, но може да имаат и човечка инфраструктура (лежалки, чадори за сонце, барови, тушеви, шанкови, места за пресоблекување, итн.).
 
==Плажата како тема во уметноста и во популарната култура==