Разлика помеѓу преработките на „Река“

Додадени 430 бајти ,  пред 1 година
* „Река“ (''The River'')“ - песна од истоимениот албум на американскиот рок-пејач [[Брус Спрингстин]] од 1980 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=m5yBsv7DNRc YouTube, Bruce Springsteen - The River [1980] - Full Album (пристапено на 30.10.2017)]</ref>
* „Слези до реката“ (''Siđi do reke'') - песна на југословенската рок-група „[[У шкрипцу]]“ од 1983 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=8GhLOjGDlWs YouTube, U Skripcu - Sidji do reke - ( Audio ) (пристапено на 15.3.2018)]</ref>
* „Преместување на реката“ (''Moving The River'') - песна на британската [[Поп-музика|поп]]-[[Рок-музика|рок]] група „[[Прифеб Спраут]]“ (''Prefab Sprout'') од 1985 година.<ref>[https://www.discogs.com/Prefab-Sprout-Steve-McQueen/release/605817 Discogs, Prefab Sprout ‎– Steve McQueen (пристапено на 17.10.2018)]</ref>
* „Дупка во реката“ (''Hole in the river'') - песна на австралиската поп-група „[[Краудед хаус]]“ (''Crowded House'') од 1986 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=DJ5IR7hlZ8g YouTube, Crowded House (Full Album) - Crowded House 1986 (пристапено на 21.6.2017)]</ref>
* „Некаде крај лудата река“ (''Somewhere Down The Crazy River'')“ - песна на американскиот рок-музичар [[Роби Робертсон]] (''Robbie Robertson'') од 1987 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=4KP9PNSUME4&index=6&list=PL8a8cutYP7fo7YuWjaK6IodUFpBu-pqfg YouTube, Robbie Robertson - Somewhere Down The Crazy River (пристапено на 23.10.2017)]</ref>