Коџи Наката: Разлика помеѓу преработките

Додадени 1.917 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(Создадена страница со: {{Infobox football biography 3 |playername={{flagicon|Јапонија}} {{PAGENAME}} |image= |dateofbirth={{birth date and age|1979|7|9|df=yes}} |cityof...)
 
сНема опис на уредувањето
{{Infobox footballFootball biography 3-retired
|playername ={{flagicon|Јапонија}} {{PAGENAME}}
|image =
|dateofbirth = {{birth date and age|1979|7|9|df=yes}}
|cityofbirth = {{роден во|Отсу|}}
|countryofbirth = [[Јапонија]]
|nationality = {{JPN}}
|position = [[Одбранбен играч (фудбал)|Одбранбен играчОдбранa]]
|currentclub =
|clubnumber =
|years1=1998–2004|clubs1=[[Kashima Antlers]]|caps1=|goals1=
|retired = 2014
|years2=2005–2006|clubs2=[[ФК Олимпик Марсеј|Олимпик Марсеј]]|caps2=|goals2=
|years1=1998–2004 |clubs1=[[{{Fb team Kashima Antlers]]}} |caps1= 144 |goals1= 27
|years3=2006–2008|clubs3=[[ФК Базел|Базел]]|caps3=|goals3=
|years2=2005–2006 |clubs2={{Fb team Olympique Marseille}} |caps2= 9 |goals2= 0
|years4=2008–2014|clubs4=[[Kashima Antlers]]|caps4=|goals4=
|years3=2006–2008 |clubs3={{Fb team Basel}} |caps3= 62 |goals3= 3
|nationalyears1=2000–2007|nationalteam1={{flagicon|Јапонија}} [[Фудбалска репрезентација на Јапонија|Јапонија]]|nationalcaps1=57|nationalgoals1=2
|years4=2008–2014 |clubs4=[[{{Fb team Kashima Antlers]]}} |caps4= 122 |goals4= 6
|nationalyears1=2000–2007 |nationalteam1={{flagicon|Јапонија}} [[Фудбалска репрезентација на Јапонија|Јапонија]] |nationalcaps1=57 |nationalgoals1=2
}}
'''{{PAGENAME}}''' (роден {{роден на|9|јули|1979}}) е [[Јапонија|јапонски]] [[Фудбал|фудбалер]].
 
'''{{PAGENAME}}''' (роден {{роден на|9|јули|1979}}) е поранешен [[Јапонија|јапонски]] [[Фудбал|фудбалер]], [[Одбранбен играч (фудбал)|играч од одбранaта]].
==Репрезентативна кариера==
{{PAGENAME}} бил член на [[Фудбалска репрезентација на Јапонија|јапонската репрезентација]] на [[Светско првенство во фудбал 2002|Светското првенство 2002]] и [[Светско првенство во фудбал 2006|2006]].
 
Наката најголемиот дел од својата кариера го поминал во екипата на [[Кашима Антлерс]] во својата родна Јапонија, но исто така имал и искуство во Европа каде играл за францускиот [[ФК Олимпик Марсеј|Олимпик Марсеј]] и за швајцарскиот [[ФК Базел|Базел]].
==Статистика==
 
{| class="wikitable" style="text-align:center;"
Тој исто така бил репрезентативец на [[Фудбалска репрезентација на Јапонија|Јапонија]], во периодот 2000-2007, забележувајќи вкупно 57 настапи и 2 гола за ''самурајите''. Својата земја ја претставувал на две [[Светско првенство во фудбал|Светски првенства]] во [[Светско првенство во фудбал 2002|2002]] и [[Светско првенство во фудбал 2002|2006]].
!colspan="3"|{{flagicon|Јапонија}} [[Фудбалска репрезентација на Јапонија|Јапонија]]
 
|-
== Титули ==
!Сезона!!Настапи!!Голови
=== Клупски ===
|-
==== {{flagicon|Јапонија}} Кашима Антлерс ====
|2000||7||0
*'''[[Џеј лига 1]]''' (5) : 1998, 2000, 2001, 2008, 2009
|-
*'''[[Емперорс куп (Јапонија)|Емперорс куп]]''' (2) : 2000, 2010
|2001||13||0
*'''[[Џеј лига куп]]''' (4) : 2000, 2002, 2011, 2012
|-
*'''[[Suruga Bank Championship]]''' (2) : 2012, 2013
|2002||13||0
 
|-
==== {{flagicon|Франција}} Олимпик Марсеј ====
|2003||7||0
*'''{{Шаблон:Трофеј-Интертото куп}} [[УЕФА Интертото куп]]''' (1) : 2005
|-
 
|2004||6||2
==== {{flagicon|Швајцарија}} Базел ====
|-
*'''{{Трофеј-Швајцарија (Супер лига)}} [[Швајцарска Супер лига]]''' (1) : 2007-2008
|2005||8||0
*'''{{Трофеј-Фудбалски куп на Швајцарија}} [[Фудбалски куп на Швајцарија|Куп на Швајцарија]]''' (2) : 2006-2007, 2007-2008
|-
 
|2006||2||0
=== Репрезентативни ===
|-
*'''[[АФК Азиски куп]]''' (1) : 2004
|2007||1||0
*[[ФИФА Куп на конфедерации]] вицешампион: [[ФИФА Куп на конфедерации 2001|2001]]
|-
*[[ФУФА Светско младинско првенство]] вицешампион: 1999
!Вкупно||57||2
|}
 
==Надворешни врски==
[[Категорија:Живи луѓе]]
[[Категорија:Јапонски фудбалери]]
[[Категорија:Фудбалери на ФК Олимпик Марсеј]]
[[Категорија:Фудбалери на ФК Базел]]