Спортска сала Куманово: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(Создадена страница со: {{Инфокутија стадион | име= Спортска сала <br/>Куманово | локација= Куманово, Републ...)
 
Нема опис на уредувањето
|
локација= [[Куманово]], [[Република Македонија|Македонија]]|
темели=1979 |
отворен= 1980 |
сопственик=[[Општина Куманово]] |
архитект=[[Трајко Димитров]]<br />[[Живко Гелевски]] |
operator= |
construction_cost = |
играат= [[КК Куманово]]<ref>[http://www.fibaeurope.com/cid_KNce8jInH7Qj1EsyH5rjn2.teamID_4669.compID_MsfTeemRHYovSUdkYV76x0.season_1999.roundID_2554.html KK Kumanovo Korac Cup 1999 - FIBA Europe]</ref><br />[[РК Куманово]]<br />[[ЖРК Куманово]] |
капацитет= 4,150|
капацитет= 7,000<ref>[http://www.fibaeurope.com/cid_KNce8jInH7Qj1EsyH5rjn2.teamID_4669.compID_MsfTeemRHYovSUdkYV76x0.season_1999.roundID_2554.html KK Kumanovo Korac Cup 1999 - FIBA Europe]</ref>|
}}
 
'''Спортската сала Куманово''' е затворен спортски објект кој се наоѓа во [[Куманово]], [[Македонија]]. Салата има капацитет од 74,000150 седишта и била изградена во 1980.
 
Салата е најголемата затворена спортска сала во Куманово, каде се одржуваат [[кошарка]]рски, [[ракомет]]ни, [[футсал]], [[одбојка]]рски и [[бокс]]ерски натпревари.<ref>{{cite web|url=http://radiobravo.com.mk/emissions/tajlandskiboks08112011/
|title=Тајландски бокс во Куманово|first=|last=}}</ref>
 
==Историја==
Спортската сала во Куманово била проектирана од архитектите [[Трајко Димитров]] и [[Живко Гелевски]] во 1979 година. Градбата ја добило Големата награда на Биеналето на Македонската архитектура (БИМАС) во 1981 година. Спортската сала била пуштена во употреба во 80-тите години на [[20|20-от век]].<ref>{{cite news |title=Спортската сала во Куманово ќе се реконструира |url=http://build.mk/sportskata-sala-vo-kumanovo-ke-se-rekonstruira/ |accessdate=15 октомври 2018 |publisher=build.mk |date=3 мај 2018}}</ref>
== Наводи ==
{{наводи}}