Жан-Жак Русо: Разлика помеѓу преработките

Додадени 400 бајти ,  пред 3 години
дополнување, ситна поправка
Нема опис на уредувањето
(дополнување, ситна поправка)
}}
 
'''Жан-Жак Русо''' ({{lang-fr|Jean-Jacques Rousseau}}) (28 јуни, 1712{{ndash}}2 јули, 1778) бил [[Женева|женевски]] филозоф, писател и композитор од периодот на францускиот [[романтизам]]. Неговата [[политичка филозофија]] влијаела на [[Француска револуција|Француската револуција]], како и на општиот развој на модерната политичка, социолошка и образовна мисла. Неговиот легитимитет како [[Радикализам|радикал]] и [[револуционер]] е можеби најдобро прикажан во „[[Општествениот договор]]“: „Човекот се раѓа слободен, а секаде е во окови“.<ref>{{цитирана книга|last=Русо|first=Жан-Жак|title=Општествениот договор или начела на државното право|editor=Јован Таковски (преведувач)|publisher=Мисла, Култура, Наша книга|location=Скопје |date=1978}}</ref> Исто така, тој бил и успешен музички [[композитор]]. Напишал неколку [[Опера|опери]], како и други музички дела, а имал придонес кон [[музика]]та и како теоретичар.
 
==Биографија==
Русо исто така бил и успешен музички композитор. Напишал неколку опери, како и музика во други форми, а имал придонес кон музиката и како теоретичар.
Русо бил познат по неговиот незгоден карактер и верувал дека целиот свет го мрази.<ref>Јован Дучић, ''Благо Цара Радована'' (друго издање). Београд: Laguna, 2018, стр. 210.</ref>
 
За време на [[Француската револуција]], Русо бил најпознат од „филозофите“ меѓу членовите на [[Јакобинци|Јакобинскиот клуб]]. Останките на Русо, кој бил [[масон]], се пренесени во парискиот [[Пантеон (Париз)|Пантеон]], како национален херој во 1794 година, 16 години по неговата [[смрт]].
 
== Делото на Русо ==