Разлика помеѓу преработките на „Романови“

Додаден 711 бајт ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
'''Династијата Романови''' била втора [[династија]] која владеела со Русија, од 1613 до абдикацијата на царот [[Николај II (Русија)|Николај II]] на 15 март 1917, како резултат на [[Февруарска револуција|Февруарската револуција]].
 
Романови се истакнале како болјари на Големото Московско Кнежевство, подоцна Царство Русија. Во 1613, земскиот собор ја понудил руската круна на Михаил Романов. Тој стапил на тронот како Михаил I, и станал првиот цар на Русија од династиијата Романови. Неговиот внук Петар I од царството воспоставил империја, и ја трансформирал земјата во континентална сила преку серија на војни и реформи.
 
== Семејно дрво ==