Разлика помеѓу преработките на „Антарктик“

Додадени 70 бајти ,  пред 2 години
с
== Географија ==
{{Главна|Географија на Антарктикот}}
Континентот Антарктика се наоѓа јужно од [[јужен поларен круг|јужен поларен круг]], опкружен од [[Јужен Океан|Јужниот Океан]]. Физички Антарктикот е поделен на два дела од [[планинаТрансантарктички Планини|планиниТрансантарктичките Планини]] близу до [[Росово Море|Росовото]] и [[Веделово Море|Веделовото Море]]. Делот од континентот западно од Веделовото и источно од Росовото Море се нарекува [[Западен Антарктик]], а остатокот — [[Источен Антарктик]].
 
== Релјеф ==