Разлика помеѓу преработките на „Антарктик“

Додадени 48 бајти ,  пред 1 година
с
с (додадена Категорија:Континенти користејќи го HotCat)
Релјефот на Антарктикот е претежно планински, со големи надморски височини. Околу 65% од територијата се над 2 000м. Највсока планина е [[Винсонов Масив|Винсоновиот Масив]], со 5 140 м. Скоро во средината на Антарктикот се наоѓа Јужниот Пол каде што во 1911 година прв стигнал Норвежанецот [[Роналд Амундсен]].
 
== Флора и Фаунафауна ==
Единствено на [[Греамова Земја|Гремовата Земја]] се присутни некои [[лишаи]] и [[мов]] додека животинскиот свет е поразновиен и побогат. Најкарактеристични се пингвините[[пингвини]]те, кои живеат во колонии во крајбрежните делови на континентот. За разлика од копнениот дел, во водите околу Антарктикот живеат разни морски животни, а најкарактеристични се китовите[[китови]]те.
 
== Население ==