Разлика помеѓу преработките на „Херкуланеум“

Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
с
'''Херкуланеум''' ({{lang-it|Ercolano}}) — антички [[град]] во [[Кампанија]] кој исчезнал за време на ерушцијатаерупцијата на [[вулкан]]от [[Везув]] на [[24 август]] [[79]] година. Според легендите, градот бил основан од [[Херкул]] а на неговото место денес е сместен италјанскиот град [[Ерколано]].
 
== Галерија ==
259

уредувања