Разлика помеѓу преработките на „Преспански договор“

с
нема опис на уредувањето
с
| name = Преспански договор
| long_name =
| image = Потпишување на договорот за македонско-грчкиот спор -(17.06.2018, Преспа-) (4285367882142853677381).jpg
| image_size = 300п
| alt =
| caption = Потпишување на договорот од министрите Никола Димитров (лево) и Никос Коѕијас (десно), зад нив се премиерите на двете држави
| caption = [[Зоран Заев]] и [[Алексис Ципрас]] во [[Отешево]] по потпишување на договорот
| type =
| date_drafted =
== Позадина ==
{{главна статија|Спор за името помеѓу Македонија и Грција}}
[[Податотека:Привремена спогодба за спорот со името помеѓу Македонија и Грција.tif|мини|деснолево|Привремената спогодба за спорот за името помеѓу Македонија и Грција отсликана во целост {{en}}]]
 
При [[Распад на СФРЈ|распадот на Југославија]] една од републиките кои се осамостојуваат и тежнеат да бидат независни држави е и [[СР Македонија]], но поради историски и иредентистички прашања [[Грција]] го одбива користењето на името „Македонија“ како и други елементи кои според Грција се дел од историјата и културата на [[Грци|Грците]] кои живеат во грчкиот административен регион [[Егејска Македонија|Македонија]], од страна на тогаш новата држава која според својот тогашен устав го носи името [[Република Македонија]].<ref>[https://www.mfa.gr/en/fyrom-name-issue/ FYROM Name Issue], Hellenic Republic, Ministry of Foreign Affairs</ref> Разни потези на двете држави доведуваат до отворање на скоро 3-децениски [[Спор за името помеѓу Македонија и Грција|спор за името Македонија]].
Ситуацијата во спорот низ годините се менувала. Одредени чекори на двете влади влијаеле за влошувањето на односите и ситуацијата во спорот. Новата македонска Влада на [[Никола Груевски]] во декември 2006 година го променила името на аеродромот во главниот град [[Скопје]] во [[Меѓународен аеродром Скопје|Аеродром „Александар Велики“]], а преку проектот [[Скопје 2014]] на [[Плоштад Македонија (Скопје)|плоштадот Македонија]] бил изграден споменикот [[Воин на коњ (Скопје)|Воин на коњ]] висок 14,5 метри кој го претставува кралот [[Александар Македонски]] за кој [[Грција]] смета дека е дел од [[Грци|грчката]] култура и историја. Односите сепак се подобриле откако на [[31 мај]] [[2017]] година била избрана нова [[Влада на Македонија од 2017|Влада на Македонија]] на чело со [[Премиер на Македонија|премиерот]] [[Зоран Заев]].
 
|[[Податотека:Потпишување captionна договорот за македонско-грчкиот спор -17.06.2018, Преспа- = (42853678821).jpg|мини|250п|[[Зоран Заев]] и [[Алексис Ципрас]] во [[Отешево]] по потпишување на договорот]]
Премиерот на [[Премиер на Грција|Грција]], [[Алексис Ципрас]] по разговор со својот колега од [[Премиер на Македонија|Македонија]], [[Зоран Заев]] на 12 јуни 2018 година објавил дека бил постигнат договор за скоро три-деценискиот [[Спор за името помеѓу Македонија и Грција|спор за името Македонија]] и објаснил дека истиот ги исполнува сите предуслови од грчката страна.<ref>{{нмс|title=Ципрас: Постигнавме историски договор|url=https://kajgana.com/cipras-postignavme-istoriski-dogovor|work=Кајгана|date=12 јуни 2018|accessdate=17 јуни 2018}}</ref> Било договорено [[Република Македонија]] да прифати промена на името во Република Северна Македонија ({{lang-en|Republic of North Macedonia}}) со превод на сите јазици, додека пак [[Грција]] да ги признае државјаните на соседната држава како македонски државјани односно граѓани на Република Северна Македонија, како и дека официјален јазик на државата е [[македонскиот јазик]]. Ова го потврдил и [[Зоран Заев]] кој на прес-конференција во [[Владата на Република Македонија]] истакнал дека со договорот ќе се признае македонскиот јазик во [[Обединетите Нации]], а граѓаните ќе се нарекуваат како и порано, Македонци.<ref>{{нмс|title=Заев: Постигнавме договор - Република Северна Македонија, со македонски јазик и македонски идентитет|url=https://kanal5.com.mk/articles/338076/zaev-postignavme-dogovor-republika-severna-makedonija-so-makedonski-jazik-i-makedonski-identitet|work=Кајгана|date=12 јуни 2018|accessdate=17 јуни 2018}}</ref>