Разлика помеѓу преработките на „Запалка“

Додадени 2.713 бајти ,  пред 2 години
дополнување
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
(дополнување)
[[Податотека:Feuerzeuge1.jpg|мини|250п|десно|Разни видови запалки]]
'''Запалката''' е пренослив инструмент кој се употребува за да се содзаде [[пламен]]. Тој содржи метален или пластичен резервоар исполнет со запалива течност под [[притисок]], што подразбира течност за запалување и содржи одредба за гаснење на пламенот.
'''Запалка''' или '''чакмак'''<ref>[[Архаизам]] и [[турцизам]] {{ДРМЈ|Чакмак}}</ref> - мала [[џеб]]на направа што служи, вообичаено, за палење [[цигара|цигари]]<ref>{{ДРМЈ|Запалка}}</ref>. За разлика од [[кибрит]]от, запалката може да се користи повеќе пати, бидејќи не се троши запалката туку само запаливиот [[флуид]] кој служи како [[гориво]]. Како флуид може да се користи течен [[гас]] за запалки, [[бензин]] за запалки и сл. За иницијално палење на флуидот се користи или [[кремен]] или електрична искра.
 
 
== Претходници на запалката ==
Во минатото за палење [[оган]], во [[Македонија]], како и во пошироката околина се користело:
 
* [[кремен]] (вид [[камен]] што пушта искри при удар)
* [[секало]] (вид [[орудие]] за секање)
* [[трат]] (вид [[габа]] која расте на кора на дрва и која посебно се обработува пред да се применува за палење оган)
Кресањем кремена о оцило труд би се палио.
 
== Кибрит ==
Паралелно со развојот на запалката се појавил и [[кибрит]]от
 
== Први запалки ==
Првите запалки се состоеле од:
* куќиште
* [[фитил]]
* материјал сличен на вата на кој се турал [[моторен бензин|бензин]]
* кремен
* назабено тркалце кое со „гребење“ на кременот фрлал искра
 
Потрошен материјал бил:
* кременот кој се менувал
* фитилот кој горел, па исто така се менувал
* специјален бензин кој се доливал
 
== Модерни запалки ==
Модерните запалки се изменети во следната смисла:
* наместо кремен се користи [[пиезоелектричен ефект|пиезоелектричен]] елемент кој кога се стисне фрла искра
* како [[гориво]] се користи специјален гас за запалки.
 
Постојат запалки кои се надополнуваат со гас и на кои може да се менува кременот, но најпопуларни се запалките кои едноставно се фрлаат кога ќе се потроши горивото.
 
==Галерија==
<gallery>
Податотека:100 Yen lighter.JPG|Генеричка запалка за еднократна употреба
</gallery>
 
==Наводи==
{{Никулец}}
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
{{Commonscat|Lighters}}
 
{{Нормативна контрола}}