Разлика помеѓу преработките на „Преспански договор“

с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Referendum Mazedonien 2018 Ja-Stimmen.svg|лево|200п|Карта на гласовите „За“ на референдумот претставени во проценти]]
Референдумот се одржал како и предвиденото, на 29 септември гласале болните и изнемоштени лица, затворениците и лицата во домашен притвор како и [[Македонска дијаспора|дијаспората]], а на 30 септември сите останати граѓани на Македонија. Право на глас имале 1.806.336 гласачи. Референдумот не ја постигнал потребната излезеност од 50 отсто и на него гласале само 36,91 отсто од населението односно 666.743 граѓани. Од граѓаните кои излегле и гласале, „За“ заокружиле 609.813 граѓани, а „Против“ биле 37.700 граѓани. Имало дури 19.221 неважечкo ливчe.<ref>{{нмс|title=На референдумот гласале 666.743 граѓани, „За“ гласале 609.813, „Против“ 37.700|url=https://sdk.mk/index.php/makedonija/na-referendumot-glasale-666-743-gragani-za-glasale-609-813-protiv-37-700/|work=Сакам Да Кажам|date=1 октомври 2018|accessdate=1 октомври 2018}}</ref> Според властите референдумот претежно поминал во мирна атмосфера. Регистирани биле неколку инциденти, повеќето со неовластено снимање и фотографирање гласачи, закани и напади врз гласачите.<ref>{{нмс|title=Инциденти на гласањето за референдумот|url=https://www.24.mk/incidenti-na-glasanjeto-za-referendumot|work=24 Вести|date=30 септември 2018|accessdate=1 октомври 2018}}</ref><ref>{{нмс|title=Австралија: Закани и навреди за гласачите на референдумот|url=https://www.dw.com/mk/%D0%B0%D0%B2%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%B7%D0%B0%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D0%B8-%D0%B8-%D0%BD%D0%B0%D0%B2%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D0%B3%D0%BB%D0%B0%D1%81%D0%B0%D1%87%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D1%80%D0%B5%D1%84%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D1%83%D0%BC%D0%BE%D1%82/a-45687245|work=Дојче Веле|date=29 септември 2018|accessdate=1 октомври 2018}}</ref><ref>{{нмс|title=Фејсбук-малтретирање на оние кои гласаат на референдумот во дијаспората|url=https://www.slobodnaevropa.mk/a/29516188.html|work=Радио Слободна Европа на македонски јазик|date=29 септември 2018|accessdate=1 октомври 2018}}</ref>
 
== Поврзано ==
* [[Спор за името помеѓу Македонија и Грција]]
* [[Референдум во Македонија (2018)]]
 
== Наводи ==
{{наводи|32}}
 
== Надворешни врски ==