1860-ти: Разлика помеѓу преработките

Додадени 5.344 бајти ,  пред 4 години
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bot: Migrating 74 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q39844 (translate me))
 
== Настани ==
* [[1861]] — започнала [[Американска граѓанска војна|Американската граѓанска војна]] меѓу [[Унија (САД)|Унијата]] и отцепените [[Конфедеративни Американски Држави|Конфедерацијата]].
 
* [[1861]] — во Русија со [[Руска либерална реформа|руската либерална реформа]] било укинато [[кмет]]ството.
* ...
* [[1861]] — собранието во [[Торино]] го прогласила [[Виторио Емануеле II Савојски|Виторио Емануел II]] за крал на обединетото [[Кралство Италија]].
* [[1861]] — започналае [[Француско-мексиканската војна]].
* [[1861]] — во [[Сремски Карловци]] се состанал [[Благовештенски собор]].
* [[1863]] — бил основан [[Црвен крст|Црвениот крст]], кој после година дена ја усвојува [[Женевски конвенции|Првата женевска конвенција]].
* [[1863]] — започнало [[Полско востание|Полското востание]] против [[Руско Царство|Руското Царство]], кое било задушено две години подоцна.
* [[1864]] — започнала [[Шпанско-јужноамериканска војна| Шпанско-јужноамериканската војна]], шпански обид да ги поврати бившите колонии, која завршила после две години со шпански неуспех.
* [[1864]] — започнала [[Парагвајска војна|Парагвајската војна]].
* [[1865]] — завршила [[Американска граѓанска војна|Американската граѓанска војна]]
* [[1865]] — бил убиен претседателот на [[САД]] [[Абрахам Линколн]].
* [[1866]] — успешно биле воспоставени [[Телеграф|прекуокеански телеграфски врски]] по првиот неуспех во [[1858]] година.
* [[1866]] — [[Австриско-пруска војна|Австриско-пруската војна]] се завршила со распад на [[Германска Конфедерација|Германската Конфедерација]] и создавање на [[Северногерманска Конфедерација|Северногерманската Конфедерација]].
* [[1866]] — во [[Австриско-пруска војна|Австриско-пруската војна]], во која Италија била на страната на [[Пруско Кралство|Прусија]], Австријанците кај островот [[Вис (остров)|Вис]] ја уништиле италијанската флота. Погинале повеќе од 600 луѓе.
* [[1866]] — под династијата [[Меиџи]], [[Јапонија]] започнува со програма за брза модернизација.
* [[1867]] — завршила [[Француско-мексиканска војна|Француско-мексиканската војна]].
* [[1867]] — [[САД]] ја купиле [[Алјаска|Алјаска]] од [[Руска Империја|Русија]].
* [[1867]] — се формирала модерна [[Канада]] со прогласување на Британскиот акт за Северна Америка.
* [[1867]] — последните отомански трупи ја напуштиле [[Србија]], а кнезот [[Михаило Обреновиќ]] ги добил клучевите на поголемите српски градови, со што Србија де факто станала независна.
* [[1867]] — со потпишување на [[Австро-унгарска спогодба|Австро-унгарската спогодба]] била створена Австро-Унгарија.
* [[1868]] — била потпишана [[Хрватско-унгарска спогодба]], спрема членот 66. т.н. ''[[Риечка крпица]]'', [[Риека]] на измама станала дел од [[Кралство Унгарија(1000—1918)|Унгарија]].
* [[1868]] — атентат на кнезот [[Михаило Обреновиќ]].
* [[1869]] — во сообраќај била пуштена првата трансконтинентална железничка пруга во [[САД]]
* [[1869]] — во промет бил пуштен [[Суецки Канал|Суецкиот Канал]].
* [[1869]] — бил донесен [[Устав на Србија од 1869 године|Намеснички устав]], кој ќе овозможи прв продор на [[Парламентаризам|парламентаризмот]] во [[Србија]].
* [[1869]] — било основано [[Ѓурѓево]].
 
== Личности ==