1830-ти: Разлика помеѓу преработките

Додадени 1.815 бајти ,  пред 3 години
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bot: Migrating 74 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q39484 (translate me))
 
== Настани ==
* [[1830]] — била основана [[Мормонска црква|Мормонската црква]].
 
* [[1830]] — [[Белгија]] прогласила независност од [[Холандија]].
* ...
* [[1830]] — [[Велика Колумбија|Република Гран Колумбија]] се распаднала на [[Колумбија]] (со денешна [[Панама]]), [[Еквадор]] и [[Венецуела]].
* [[1830]] — [[Србија]] со [[Хатишериф од 1830|хатишериф]] добила статус на [[Кнежевство Србија|вазално кнежевство]] во [[Османлиско Царство|Османското Царство]].
* [[1831]] — [[Франција]] го окупирала [[Алжир]].
* [[1833]] — со [[Акт за укинување на ропството|актот за укинување на ропството]] било забрането ропството во [[Британска Империја|Британската Империја]].
* [[1835]] — во [[Тексас]] започнала [[Тексашка револуција|Тексашката револуција]].
* [[1837]] — на англискиот престол дошла кралицата [[Кралица Викторија|Викторија]].
* [[1839]] — започнала [[Прва опиумска војна|Првата опиумска војна]] меѓу [[Обединето Кралство|Обединетото Кралство]] и [[Кина]] под власта на [[Династија Ќинг|династијата Ќинг]].
* [[1839]] — започнала [[Уругвајска граѓанска војна|Уругвајската граѓанска војна]].
 
== Личности ==